14 january 2021, 15:00 Sport views 2961
Un fotbalist moldovean va lupta împotriva lui Ronaldo

Internaționalul moldovean Daniel Dumbrăvanu a debutat în tricoul primei echipe a clubului Genoa.

Fundașul de 19 ani a fost titular în meciul din deplasare cu Juventus Torino, din optimile de finală ale Cupei Italiei. Genoa a pierdut cu scorul de 2-3, după prelungiri, transmite Știri.md.

Dumbrăvanu a primit un cartonaș galben în minutul 29, iar în minutul 97 a fost înlocuit. Juventus a marcat golul decisiv deja după ce moldoveanul a părăsit terenul.

De menționat că, în minutul 88, pe teren a apărut atacantul portughez al lui Juventus, Cristiano Ronaldo, deținător a 5 Baloane de Aur.

Discipolul clubului Zaria Bălți, Daniel Dumbrăvanu a ajuns la Genoa CFC în anul 2018. De atunci, el a jucat pentru echipa de juniori (U-19) a clubului din peninsulă. Fundașul a semnat contractul profesionist cu gruparea italiană în decembrie 2020. Acordul este valabil pînă în iunie 2024.

Dumbrăvanu este al patrulea moldovean care a jucat într-un meci din Serie A sau Cupa Italiei, după Nicolae Simatoc (Internazionale Milano 1947-49, Brescia 1949-50), Artur Ioniță (Hellas Verona 2014-16, Cagliari Calcio 2016-20, Benevento 2020-...) și Vitalie Damașcan (Torino 2018-...).

Source: stiri.ro