15 september 2022, 11:00 Sport views 2234
Naționala Moldovei a învins Spania

Naționala Moldovei la Socca a învins Spania cu 5-0, într-un meci amical, iar golurile au fost marcate de Dumitru Maga, Dmitri Voloșin, Evgheni Gorodețchi, din penalty, Victor Golovatenco, toate în prima repriză, și Alexandru Onica, în prelungirile meciului.

Au marcat: Dumitru MAGA (7), Dmitri VOLOȘIN (8), Evgheni GORODEȚCHI (16-penalty), Victor GOLOVATENCO (17), Alexandru ONICA (40+1)

Pînă acum în grupa D a Campionatului Mondial la Socca s-au disputat următoarele meciuri:

10 septembrie: Georgia – Kenya 5-0 (victorie tehnică), Brazilia - Belgia 3-0

11 septembrie: Moldova - Brazilia 0-1

12 septembrie: Belgia – Georgia 1-0

13 septembrie: Brazilia – Georgia 1-0

14 septembrie: Moldova – Kenya 5-0 (victorie tehnică)

Selecționata din Kenya, care a nimerit în grupa noastră, a renunțat la Mondial, deoarece nu a obținut vizele pentru Ungaria. În meciurile programate cu Kenya adversarele vor obține victorie tehnică (5-0).

În clasament conduce Brazilia, cu 9 puncte. Urmează Belgia, Georgia și Moldova, cu cîte 3 puncte.

Cele mai bune 2 echipe din fiecare grupă se vor califica în optimile de finală.

Source: noi.md