Zubcu Terentii

Zubcu Terentii (10.04.1860, Herson - ?), profesor de desen. A absolvit Şcoala de Arte de la Odessa, susţinînd examenele la Academia de Arte din Sanct-Petersburg (1882). După doi ani de studii, abandonează învăţătura, avînd dreptul să predea arta plastică la instituţiile inferioare de învăţămînt. În 1887 organizează la Chișinău Şcoala serală de desen, expediind pe adresa Academiei desene ale copiilor pentru participarea la diverse concursuri. După un timp este nevoit să plece din Moldova.

În contextul lansării programului ”Satul European”, ce probleme vitale există în localitatea dumneavoastră?

Localitățile Republicii Moldova
Statut:
Sat
Prima atestare:
1574
Populația:
2794 locuitori

Oxentea este un sat şi comună din raionul Dubăsari. Oxentea este unicul sat din comuna cu acelaşi nume. Localitatea se află la distanța de 34 km de orașul Dubăsari și la 82 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 2794 de oameni. Satul Oxentea a fost menționat documentar în anul 1574.

Biblioteca
Biblioteca electronică a site-ului www. moldovenii.md conţine cărţi, documente, materiale audio şi video, privind istoria și cultura.