16 june 2016, 10:11 Sport views 5278
Radu Albot s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei de la Fergana

Radu Albot continuă evoluţia bună la turneul de serie Challenger de la Ferganá, Uzbekistan. Tenismanul moldovean s-a calificat în sferturi după ce l-a învins pe francezul Sadio Doumbiá, care se află pe locul 345 în clasamentul mondial. Albot s-a impus cu 6-4, 7-6.

În al doilea set ambii jucători și-au pierdut de mai multe ori servici, însă tenismanul nostru a cîştigat la tie-break.

Datorită calificării în sferturile de finală ale competiţiei din Uzbekistan el a cîştigat 1460 de dolari şi 17 puncte ATP.
În etapa următoare Albot, al doilea favorit al turneului, va juca cu japonezul Shuichi Sekiguchi. Acesta l-a eliminat în trei seturi pe Dmitri Jirmont din Belarus, scor 6-3, 4-6, 6-3.

Radu Albot a mai cîştigat turneul Challenger de la Fergana în 2013.