10 aprilie 2014, 09:44 Sport views 10123
Medalie de aur pentru Moldova la Cupa Europei la Judo între juniori

Cupa Europei la Judo între juniori a reunit sportivi din 32 de ţări la Tesaloniki, Grecia, în perioada 5-6 aprilie 2014.

Cinci fete şi şapte băieţi de la Liceul Internat Republican cu Profil Sportiv din Chişinău au participat la campionat.

Cristina Budescu, evoluînd în categoria de 48 kg, a cîştigat medalia de aur pentru Moldova. O altă sportivă, Elena Bozu, a ocupat locul 7 în categoria de 63 kg. Nicon Zaboroșciuc, în categoria 81 kg, şi Vadim Bunescu, în categoria 66 kg, s-au plasat pe locurile 9 ale podiumului de premiere.

Sportivii deplasaţi la competiţie sînt discipoli ai antrenorilor-profesori Alexei şi Irina Colin, Victor Gorobeţ, Mihai Ciudin.

Sursa: noi.md