04 septembrie 2017, 14:21 Sport views 4610
Naționala de rugby a cîștigat Challenge Cup

Selecționata de rugby 7 a Moldovei a devenit cîștigătoare a competiției Challenge Cup, rezervată sportivilor pînă la 18 ani.

Elevii antrenați de Nicolae Bragarenco au susținut cinci partide în Ungaria.

"Tricolorii" au pierdut meciurile din grupă cu Slovenia (12-24), Danemarca (17-19) și Monaco (12-24) și au ratat calificarea în sferturi. Competiția a fost cîștigată de selecționata Ucrainei.

Moldova s-a impus însă fără probleme în al doilea turneu – Challenge Cup, pentru naționalele care n-au mers în sferturi. Mai întîi a fost învinsă Andorra, cu 17-28, ca în finală, Moldova să treacă categoric de Slovacia, cu 31-0.

Sursa: noi.md