![]() |
Restaurantul deschis de 3 moldoveni în China a fost premiat cu platoul Michelin
În China, există un restaurant cu specific moldovenesc ai cărui patroni sînt 3 moldoveni.
Acest local a apărut în orașul Guangzhou, în anul 2017, iar recent acesta a fost premiat cu prestigiosul platou de la Michelin.
Restaurantul este business-ul comun a trei prieteni Eugen Rudoi, Igor Gania Igor și Nicolai Șadrin și poartă numele GANEA kitchen fairy tales. Aici se gătesc mîncăruri moldovenești.
După doi ani de activitate în China, localul a obținut recunoașterea pe piață, obținînd premiul de la Michelin. Acest premiu este oferit localurilor care respectă standardele de calitate și care gătesc mîncăruri deosebite.
Sursa:
Pașapoarte de tip nou vor apărea în R. Moldova. Cînd vor fi puse în circulație
Cetățenii moldoveni vor putea obține mai ușor pașaportul rusesc
China reia eliberarea tuturor tipurilor de vize, pentru prima dată în ultimii trei ani
În Chișinău va fi inaugurată o nouă ambasadă
Reprezentanții comunității muzicale de moldoveni stabiliți în Austria s-au reunit
Zborurile în spațiul aerian al Moldovei pot fi efectuate în siguranță, asigură Guvernul
- Statut:
- Sat
- Prima atestare:
- 1428
- Populația:
- 2020 locuitori
Buşila este un sat şi comună din raionul Ungheni. Buşila este unicul sat din comuna cu acelaşi nume. Localitatea se află la distanța de 26 km de orașul Ungheni și la 104 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 2020 de oameni. Satul Bușila a fost menționat documentar în anul 1428.
Comentarii
(0)