06 april 2014, 10:06 Sport views 11595
Moldoveanul Oleg Mostovoi – campion mondial la Jiu-Jitsu brazilian

Oleg Mostovoi a devenit campion mondial la Jiu-Jitsu brazilian. La competiţia care s-a desfăşurat la Los Angeles, sportivul a cucerit prima medalie de aur chiar dacă a participat pentru prima dată la cel mai important turneu de Jiu-Jitsu din lume.

Mostovoi a concurat la categoria de 82 de kilograme şi în finală a învins un sportiv din Franţa.

La Campionatul Mondial de Jiu-Jitsu brazilian din Statele Unite au participat sportivi din 71 de ţări. Pentru Oleg Mostovoi este a doua medalie cucerită în acest an. Sportivul moldovean a cîştigat argintul la o competiţie din Abu Dhabi.

Source: publika.md