27 february 2015, 14:17 Sport views 6540
Radu Albot s-a calificat în finala turneului internaţional ATP Challenger Calcutta

Radu Albot, cel mai bun tenismen din Moldova, locul 164 în clasamentul mondial, s-a calificat în în finala turneului ATP Challenger de la Calcutta, din India, după ce s-a impus în faţa taivanezului Ti Chen, locul 230 în clasamentul mondial.

Sportivul nostru s-a impus în trei seturi, 6-3, 2-6, 6-2 şi va juca marea finală cu James Duckworth din Australia, locul 111 ATP.

Albot a participat şi în proba de dublu, unde a fost eliminat în primul tur. Sportivul nostru a făcut pereche cu italianul Riccardo Ghedin, fiind învinşi cu 3-6, 5-7, în faţa perechii Ruben Bemelmans, din Belgia, sârbul Ilija Bozoljac.

Source: jurnal.md