18 february 2022, 12:30 Sport views 3584
Alina Stremous s-a clasat pe locul 30 în cursa de mass start la Jocurile Olimpice de la Beijing

Biatlonista Alina Stremous s-a clasat pe locul 30 în cursa de mass start 12,5 km la Jocurile Olimpice de la Beijing. Ea a ratat 9 din cele 20 de ținte în poligonul de tragere.

Alina a trecut linia de finiș cu 7 minute și 12 secunde mai tîrziu decît franțuzoaica Justine Braisaz-Bouchet, care a devenit în mod surprinzător campioană olimpică, scrie diez.md.

Cursa urma să se dispute inițial sîmbătă, dar a fost reprogramată din cauza temperaturilor scăzute. Alina Stremous a ajuns să evolueze la mass start după ce a ocupat locul 10 la sprint și locul 16 în cursa de urmărire.

Alina Stremous este o sportivă de 26 de ani născută în Rusia (are cetățenie atît rusă, cît și moldovenească). Din anul 2020, a trecut în selecționata Moldovei. A debutat la Jocurile Olimpice de la Beijing pe 5 februarie în cursa de Mixed Relay, atunci concurînd și ceilalți trei biatloniști ai Republicii Moldova: Mihail Usov, Maxim Makarov și Alla Gylenko.

Pe 29 ianuarie 2022, sportiva a cucerit medalia de aur la Campionatul European din Germania la cursa de urmărire pe distanța de 10 kilometri cu rezultatul 30:39.2. Pe 26 ianuarie 2022, Alina a cîștigat și medalia de argint la același turneu, doar că la cursa individuală de 15 kilometri, obținînd un rezultat de 44:35.

Source: diez.md