09 february 2021, 14:00 Sport views 2409
Selecționata de fotbal a Republicii Moldova a pierdut meciul împotriva Austriei

Selecționata Republicii Moldova la fotbal a pierdut, ieri seară, cu 0-2 meciul împotriva naționalei Austriei.

Partida, desfășurată pe stadionul Zimbru din Chișinău, s-a jucat în prezența a aproximativ 4000 de spectatori. Primul gol a fost înscris de jucătorul austriac Christoph Baumgartner, în prelungirile primei reprize, iar cel de-al doilea, de asemenea în prelungiri, în minutul 94, de către Marko Arnautovic.

Naționala moldoveană a practicat un joc sever, fotbaliștii Reabciuk și Belousov alegîndu-se cu cîte un cartonaș galben.

Este cel de-al șaselea meci pe care selecționata Republicii Moldova l-a pierdut în fața reprezentativei Austriei. Pînă în prezent naționala moldoveană s-a întîlnit de șapte ori cu reprezentativa austriacă, reușind o singură victorie.

Meciul împotriva Austriei a fost cel de-al patrulea susținut de selecționata Moldovei în preliminariile Campionatului Mondial de fotbal din 2022.